Dexter: 6.évad

Annak idején igencsak felkeltette a figyelmemet a sorozat. Imádtam az alapkoncepcióját, de sajnos számomra a zseniális első évadok után igencsak kimerült. Azonban jött egy bizonyos fordulat, s iszonyatosan éltetem a készítőket. De ott volt egy ötödik évad, amit rühelltem. Nem tudtam elviselni. Egyszerűen nem ment. Nem tudtam élvezni, s csak néztem, mert nagyon mást nem tudtam csinálni, hisz rengeteg szabadidőm volt akkortájt, s ez is jó volt, hogy eltöltsem valamivel az időmet.
Aztán valamikor márciusban úgy döntöttem, hogy belekezdtek a hatodik évadba is. Azonban annyira érdektelen volt az egész, hogy az első húsz perc után úgy döntöttem érzéketlen leszek, s búcsúzok a sorozattól. Olykor-olykor azért néha olvastam híreket, így szépen belefutottam a hatodik évad zárásával kapcsolatos információkba, amelyek hatására úgy döntöttem, ha fintorogva is, de ideje megnézni a hatodik évadot főleg uborkaszezon kellős közepén.

Érdekes volt úgy nekiállni a sorozatnak, hogy tulajdonképpen az előző évadon majdnem bealudtam, s pont emiatt hagytam is abba. De mivel nem volt kedvem csak az évadzárót megnézni, így végül úgy döntöttem, ha törik, ha szakad akkor is megnézem. Érdekes szájízzel ültem neki az évadnak. Azt kell mondanom, hogy a zseniális első évadok nyomába az újabbak már nem érnek fel, s bőven kifulladóban van a széria. Azt gondolom egy, maximum két évadnyi van még a sorozatba utána már nem a készítők nem fognak tudni mit kezdeni a szériával.
Ennek előjele bőven érezhető a legutóbbi aktuális évadban, hisz eléggé hullámzó volt az egész évad. Nem mondom, hogy kiszámítható események sorozatát láthattam, de valahol nem volt az igazi. Rengeteg ötlettelenséget fedeztem fel a hatodik évadban, s egyre inkább látszik, hogy a jól bevált recepthez folyamodtak az alkotók. Azaz, ahogyan az eddigi tendencia volt kellett egy nagyon elvetemült, s elmeháborodott gyilkos, aki szinte egész évadon át rettegésben tartja a civil karaktereket. Valahol ez a szál igencsak gyengére sikerült legalábbis ismerve a korábbi évadokat. Egy valamiben egészen biztos vagyok, hogy a következő évad már nem fog működni ezzel a koncepcióval, s igencsak változtatniuk kell majd az irányon. Nem mondom, hogy annyira rossz volt, mert az elején azért felkeltette a figyelmemet, de a széria most már tényleg ott tart nálam, hogy ezt én hetiben követni egyszerűen nem tudnám. S azért volt a hatodik évadnak számomra némi élvezhető értéke, mert két nap alatt végeztem ki.

A színészekkel most sem volt probléma. Azt gondolom a szériánál ez az, ami a leginkább a működik. Rendkívül jól tudnak az alkotók színészeket választani bizonyos karakterek életre keltéséhez, s az utóbbi három évad erre tökéletes bizonyíték. Az évad felépítése persze korántsem hibátlan, de ez valamennyire feledteti a minőségi mélyrepülést.
Az alkotók igyekeztek sokkolni az évad folyamán, de ez felemás érzetet keltett bennem. Valahol az évad közepén elfogyott a szufla, s látványos volt, hogy a készítők nem tudnak mit kezdeni, mert a főszál nem volt elég erős ahhoz, hogy egész évadon keresztül fenn tartsa az érdeklődést. Minden bizonnyal pont ezért próbáltak „csemegézni” a korábbi évadokból, s azok főszálaiból, ami nekem egyáltalán nem tetszett. Kicsit erőltetettnek tűnt, s mindezek mellett egyre inkább csak megerősítettek abban, hogy az évad közepén a készítők egyszerűen nem tudtak mit kitalálni.

Ennyi idő után azonban már nem elég, hogy adva van egy évad, s annak főszálaként üldözünk egy gyilkost miközben főhősünk továbbra is rejtve gyilkol. Ez a koncepció hat év után már nem működőképes, s ez a készítőknek is feltűnt, ugyanis az évad közben rendre kaptunk olyan dolgokat, amelyek arra utalnak, hogy változtatni szeretnének a koncepción. Természetesen az várható volt, hogy majd az évad végén kapunk válaszokat, s majd akkora tartogatják a nagy fordulatokat a készítők. Igazából akadt nem is egy, de valahogy engem csak egy érdekelt. Ugyan csak olvastam, de inkább megnéztem az egész évadot, hogy lássam hogyan is hozták össze ezt a készítők. Hisz Dexter immáron nem maradt rejtve mostohahúga előtt. Tehát innentől kezdve kell az alkotóknak igencsak felkötni a nadrágjukat, hisz könnyen megtörténhet, hogy egy rossz irányvonal, s rengeteg néző pártolhat el a szériától. Ugyan igencsak hanyagolt szériák közé tartozik immáron nálam a Dexter, de ha a következő évadban ezt a cliffhangert azzal oldják fel, hogy kedvenc vérelemzőnk lazán kidumálja magát akkor fog a sorozat végleg leszerepelni előttem.

Mint ahogyan említettem az évad minősége igencsak ingadozó volt. Mondhatom azt is, hogy unatkoztam az évad alatt. Egyszerűen nem pörögtek az események, s szinte nem is voltak mellékszálak. Amelyek voltak azok meg leginkább lelkizésekről, párkapcsolati problémákról, s mindenféle jelentéktelen dolgokról szóltak. A főszálat mindenképp végig kellett vinniük az alkotóknak, de látszott, hogy mellékszálakkal viszont nem tudnak mit kezdeni. Egyszerűen nem tudtak értelmes szálat kihozni az egészből. Így maradt leginkább a drámázás a párkapcsolat miatt. Bevallom őszintén nem egyszer adódott úgy, hogy ezeket a dolgokat egyszerűen fogtam, s áttekertem.
Központi témának rendkívül ötletesnek találtam a vallást. Azonban az a meglátásom, hogy valahogy ebben rejlő lehetőséget sem sikerült kihasználni. Olykor-olykor akadtak jó momentumok az első epizódokban, de utána valahogy ez az egész ellaposodott, s egészen új irányba ment el, s a végén már igazából nem is értettem, hogy ebből mit is akarnak kihozni. Persze nekem is lett volna ötletem, de sajnos ez is egy olyan szálnak bizonyult, amivel eléggé melléfogtak.

Az évadzáró semmiféle meglepetést nem tartogatott számomra abból a szempontból, hogy korábban már elolvastam mi is vár rám. Ennek ellenére tetszett a megoldás, habár a kivitelezés hagy némi kívánnivalót maga után. Kérdés adott: innen hogyan is folytatódhat tovább a széria.
A negyedik évad után is igencsak érdekelt, hogy vajon merre is haladhat majd a történet.  Aztán végül csalódnom kellett, pedig egy egész jó irányt vetítettek előre. Most is hasonló a helyzet. Kíváncsi vagyok, így az évad kezdésnél azért ott leszek, hogy eldöntsem később megérdemli-e, hogy az új évadot is megnézzem. Persze kizárásos alapon abban az esetben, ha valóban normálisan folytatják.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük